КАРКОНОШЕ (Karkonosze Śladami rosyjskiej arystokracji XIX w.)

30,00 

Przewodnik po Karkonoszach pierwszej połowy XIX w. Opisy atrakcji, propozycje wycieczek oraz kalendarium historyczne wzbogaca intrygująca fabuła inspirowana historycznymi faktami.

Skupiłem się na Kotlinie Jeleniogórskiej w pierwszej połowie XIX w., bo spowinowacone dwory Romanowów i Hohenzollernów tutaj właśnie wtedy regularnie się spotykały, w Karpnikach carostwo z dziećmi spędzali wakacje. Mój przewodnik składa się ze wstępu i 9 wycieczek do miejsc, gdzie jest historycznie udokumentowana obecność arystokracji rosyjskiej w tym czasie. Każda ujmuje jakiś obszar, często z kilkoma obiektami turystycznymi, i składa się na nią 5 części:

 1. Nawiązanie do zdarzeń historycznych ze szczególnym uwypukleniem udziału arystokracji rosyjskiej (głównie Mikołaja I i Aleksandry Fiodorowny, jego żony, córki Fryderyka Wilhelma III, króla Prus).
 2. Krótki wykład o obiekcie, do którego wybrały się postacie historyczne i do którego kieruję współczesnego turystę (np. ruiny zamku Chojnik, gdzie Aleksandra Fiodorowna była 7 razy!).
 3. Przewodnik dla współczesnych, czyli jak mają tam dojechać, jak iść, na co zwracać uwagę.
 4. Krótki fabularny dialog historycznych postaci.
 5. Kalendarium historyczne tamtego czasu – chodzi o umocowanie wydarzeń wśród innych tego czasu.

Wycieczki:

 1. Góra Szybowcowa (z góry spojrzenie na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją góry, po drodze Jeżów z krzyżem kozackim, świadectwem wspólnych rosyjsko-pruskich walk z Napoleonem).
 2. Karpniki (zamek, gdzie się zatrzymywała rodzina carska jest w odbudowie), Szwajcarka, Krzyżna, Starościńskie Skały.
 3. Chojnik.
 4. Kaplica św. Anny na zboczu Grabowca, Dobre Źródło, Patelnia.
 5. Wodospad Kamieńczyka.
 6. Śnieżka (w dwóch wersjach: z wjazdem wyciągiem i pieszo, w tym drugim przypadku zwiedzanie Świątyni Wang, Schroniska Samotnia, Strzechy Akademickiej i Białego Jaru, gdzie w roku 1968 lawina zabiła 13 Rosjan.
 7. Mysłakowice (letnia siedziba króla Prus), Bukowiec (pierwszy park krajobrazowy), Wojanów, Staniszów, Ciszyca – pałace, gdzie rosyjscy goście byli podejmowani, dzisiaj w pałacach hotele i restauracje.
 8. Cieplice – jako uzdrowisko i siedziba hrabiego Schaffgotscha, gdzie rosyjska arystokracja była przyjmowana.
 9. Jelenia Góra – tu specjalnie fetowano cara i carycę, budowano im na powitanie bramy triumfalne, wygłaszano oracje na pożegnanie.

Od Autora

Pobierz Słowo Wstępne

 

Waga 0,2000 kg
Wymiary 13 × 1 × 22 cm
Oprawa

miękka, w ringi

Ilość stron

60

Wydawca

Wydawnictwo Poligrafia AD REM

Rok wydania

2012

ISBN

978-83-62708-52-9