КАРКОНОШЕ (Karkonosze Śladami rosyjskiej arystokracji XIX w.)

20,00 

4 w magazynie

Przewodnik po Karkonoszach pierwszej połowy XIX w. Opisy atrakcji, propozycje wycieczek oraz kalendarium historyczne wzbogaca intrygująca fabuła inspirowana historycznymi faktami.

Skupiłem się na Kotlinie Jeleniogórskiej w pierwszej połowie XIX w., bo spowinowacone dwory Romanowów i Hohenzollernów tutaj właśnie wtedy regularnie się spotykały, w Karpnikach carostwo z dziećmi spędzali wakacje. Mój przewodnik składa się ze wstępu i 9 wycieczek do miejsc, gdzie jest historycznie udokumentowana obecność arystokracji rosyjskiej w tym czasie. Każda ujmuje jakiś obszar, często z kilkoma obiektami turystycznymi, i składa się na nią 5 części:

 1. Nawiązanie do zdarzeń historycznych ze szczególnym uwypukleniem udziału arystokracji rosyjskiej (głównie Mikołaja I i Aleksandry Fiodorowny, jego żony, córki Fryderyka Wilhelma III, króla Prus).
 2. Krótki wykład o obiekcie, do którego wybrały się postacie historyczne i do którego kieruję współczesnego turystę (np. ruiny zamku Chojnik, gdzie Aleksandra Fiodorowna była 7 razy!).
 3. Przewodnik dla współczesnych, czyli jak mają tam dojechać, jak iść, na co zwracać uwagę.
 4. Krótki fabularny dialog historycznych postaci.
 5. Kalendarium historyczne tamtego czasu – chodzi o umocowanie wydarzeń wśród innych tego czasu.

Wycieczki:

 1. Góra Szybowcowa (z góry spojrzenie na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją góry, po drodze Jeżów z krzyżem kozackim, świadectwem wspólnych rosyjsko-pruskich walk z Napoleonem).
 2. Karpniki (zamek, gdzie się zatrzymywała rodzina carska jest w odbudowie), Szwajcarka, Krzyżna, Starościńskie Skały.
 3. Chojnik.
 4. Kaplica św. Anny na zboczu Grabowca, Dobre Źródło, Patelnia.
 5. Wodospad Kamieńczyka.
 6. Śnieżka (w dwóch wersjach: z wjazdem wyciągiem i pieszo, w tym drugim przypadku zwiedzanie Świątyni Wang, Schroniska Samotnia, Strzechy Akademickiej i Białego Jaru, gdzie w roku 1968 lawina zabiła 13 Rosjan.
 7. Mysłakowice (letnia siedziba króla Prus), Bukowiec (pierwszy park krajobrazowy), Wojanów, Staniszów, Ciszyca – pałace, gdzie rosyjscy goście byli podejmowani, dzisiaj w pałacach hotele i restauracje.
 8. Cieplice – jako uzdrowisko i siedziba hrabiego Schaffgotscha, gdzie rosyjska arystokracja była przyjmowana.
 9. Jelenia Góra – tu specjalnie fetowano cara i carycę, budowano im na powitanie bramy triumfalne, wygłaszano oracje na pożegnanie.

Autor: Romuald Witczak

Pobierz Słowo Wstępne

 

Waga 0,2000 kg
Wymiary 13 × 1 × 22 cm
Oprawa

miękka, w ringi

Ilość stron

60

Wydawca

Wydawnictwo Poligrafia AD REM

Rok wydania

2012

ISBN

978-83-62708-52-9