Przeczytaj opinie Dodaj opinię

Cieplice. Warmbrunn i okolice jego…

10,00 

Ta niewielka książeczka to przedruk pierwszego przewodnika po Cieplicach Śląskich Zdroju i Karkonoszach z 1850 r. z oryginalnym tekstem Rozalii Saulsonowej. Ów przewodnik jest także  pierwszym w ogóle górskim przewodnikiem po obecnych terenach Polski, bo przecież polska turystyka górka narodziła się w Sudetach, a konkretnie właśnie w Karkonoszach!

Polska turystyka górska zrodziła się w Sudetach, a konkretnie w Karkonoszach. Wyłoniła się z ruchu uzdrowiskowego, który był „najstarszą formą ruchu turystycznego”. To właśnie „w Karkonoszach formowały się kształty naszej turystyki górskiej wcześniej niż w Tatrach”. Nic więc dziwnego, że to właśnie tu powstał pierwszy górski przewodnik turystyczny zatytułowany Warmbrunn i okolice jego….

Niniejsze opracowanie stawia sobie za cel przybliżenie współczesnemu Czytelnikowi tego znaczącego dla polskiej turystyki dziełka, podając całą jego treść w brzmieniu oryginału i uzupełniając ją o konieczne przypisy, jak również słownik nazw miejscowych. Dodano także ilustracje tak z epoki, jak i dzieła współczesne uczniów Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze – Cieplicach (podziękowania za wybór Andrzejowi Bluszowi i Beacie Kornickiej-Koneckiej). Całość poprzedzono krótkim omówieniem samego przewodnika, jego zawartości oraz informacjami o autorce dzieła. Niniejsze wydanie nieco różni się od tego z 2000 r. Zmieniono format, wstęp i niektóre przypisy, a przede wszystkim całości nadano nową oprawę graficzną.

Stanisław Firszt
(ze wstępu do wydania II)

Waga 0,260 kg
Wymiary 21 × 0,7 × 21 cm
Oprawa

miekka, klejona

Ilość stron

72

Wydawca

Wydawnictwo Poligrafia AD REM

Rok wydania

2008

ISBN

978-83-89863-99-7

Opinie

  1. ado

    Bardzo ciekawa książka. Świetnie napisana, łatwo się czyta.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.