Jelenia Góra i region Karkonoszy w XX wieku
28,00 zł
Brak w magazynie
Dzieje najnowsze Jeleniej Góry i regionu wpisują się w szerszy kontekst historii Śląska czy Ziem Zachodnich i Północnych. Miasto, które do 1945 roku było niemieckie, w powojennych latach uzyskało nową tożsamość, tworzoną przez przybyłych z różnych stron osadników. Wpływ na zachodzące procesy miało również pobliskie pasmo górskie – Karkonosze, odkrywane przez przybyłych turystycznie i kulturowo.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przygotował, pod redakcją Ivo Łaborewicza i Marka Szajdy, publikację Jelenia Góra i region Karkonoszy w XX wieku. Przewodnią ideą twórców było ukazanie różnych perspektyw aktualnie prowadzonych badań nad historią miasta i regionu. (…) Niniejszy tom porusza odmienne zagadnienia z „krótkiego wieku XX”. Są to zarówno kwestie sprzed II wojny światowej, jak i problemy powojennego życia w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wśród podejmowanych zagadnień ważne miejsce zajęła turystyka, ale również życie społeczne, w tym kwestie tworzenia i funkcjonowanie różnych instytucji w pierwszych latach po 1945 roku.
SPIS TREŚCI
Wstęp
- Tomasz Przerwa | Niespełnione nadzieje. Temat kolei linowych w śląskich Karkonoszach (przed 1945 r.)
- Karol Machi | Sport samochodowy w Kotlinie Jeleniogórskiej w latach 1918-1929 21
- Jacek Wójcik | Między polityką a turystyką. Pierwszy Wielkoniemiecki Dzień Wędrówkowy w Jeleniej Górze (14-16 lipca 1939 r.)
- Zbigniew Kuśmierek | Rola Milicji Obywatelskiej w utrzymaniu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Jeleniej Górze w 1945 r.
- Robert Klementowski | „Pionierzy” jeleniogórskiego Urzędu Bezpieczeństwa
- Marek Szajda | Szkolnictwo żydowskie w Jeleniej Górze w latach 1946-1950
- Mateusz J. Hartwich | Szlaki przyjaźni? Początki turystyki niemieckiej w Karkonoszach po II wojnie światowej — uwarunkowania, przebieg, konsekwencje
- Ivo Łaborewicz | Zima stulecia (1978/1979) w Kotlinie Jeleniogórskiej w relacjach prasowych
Wykaz skrótów
Indeks osób
Indeks nazw geograficznych
miekka, klejona
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”
2019
ISSN 978-83-954533-8-0
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.