Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej

120,00 

Wydanie dwujęzyczne, polsko-niemieckie.

Niniejsza publikacja, Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej, ma na celu przedstawienie historii śląskiej sztuki koronkarskiej, jej początków w siedemnastym wieku, rozwoju i dziejów w osiemnastym wieku oraz największego rozkwitu w latach 1906–1914.

dr Stefania Żelasko

Haft i koronka zawsze stanowiły o oryginalności stroju i jego wytwornym charakterze. Zdobiły strój dworski, mieszczański i ludowy. Koronki były bardzo cenione i kosztowne. Publikacja Pani dr Stefanii Żelasko poświęcona jest koronkom, które powstawały na Dolnym Śląsku w kilkudziesięciu szkołach zakładanych tu w XIX i w 1. połowie XX wieku. Nie jest to jednak wiedza dobrze rozpowszechniona, ponieważ jak dotąd brakowało kompleksowego opracowania poświęconego temu rzemiosłu artystycznemu. Opracowanie tematu jest ważne i potrzebne ze względu na wysokie walory artystyczne wyrobów rękodzieła i interesującą historię rozwoju tego rzemiosła.

Autorka przedstawia historię wyrobu koronek na Śląsku. Publikacja oparta jest na badaniach archiwalnych.

Publikacja Pani dr Stefanii Żelasko o koronkach na Dolnym Śląsku wypełnia ogromną lukę w badaniach nad tym tematem, który ewidentnie na to zasługuje. Autorka podjęła temat, który długo czekał na opracowanie. W książce znajdują się klarowne opisy technik koronkarskich. Książka zawiera historię szkół, które uczyły tego rzemiosła, a było ich wiele. Przedstawia szeroki wachlarz projektów i wyrobów o wysokiej randze artystycznej, w oparciu o literaturę dawną i współczesną oraz bezcenne archiwalia, w tym rękopisy, świadczące o ożywionych kontaktach Jeleniej Góry z ośrodkami europejskimi (Wenecja- Burano). To właśnie badania archiwalne wyróżniają to opracowanie. Dzięki prezentowanym dokumentom, wzornikom i fotografiom poznajemy ciekawą historię rozwoju tego pięknego rzemiosła, warunki w jakich funkcjonowały szkoły koronkarskie. Koronki igłowe zajmowały odrębne miejsce na wszystkich wystawach regionalnych i wystawach światowych. Były bardzo cenione, znajdowały zawsze uznanie organizatorów i zwiedzających, wyróżniane medalami za wybitne walory artystyczne.
Autorka odkrywa świat śląskich koronek, które były znaczącym towarem eksportowym regionu, cenione na równi z brukselskimi, francuskimi i weneckimi.

 

Waga 1,255 kg
Wymiary 30,5 × 21,5 × 2 cm
Ilość stron

208

Rok wydania

2024

Oprawa

szyta, twarda, klejona

ISBN

978-83-67831-50-5

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Jeleniogórskie szkoły koronki igłowej”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *