Kalendarz 2022 – Jelenia Góra na dawnej widokówce i we współczesnej fotografii
25,00 zł
Brak w magazynie
Dodaj do ulubionychUsuń z ulubionych
Dodaj do ulubionych
20 edycja kalendarza, a w nim piękne fotografie Cezarego Wiklika, z Jelenią Górą i okolicami. Karty pocztowe, wykorzystane w kalendarzu, pochodzą ze zbiorów Cezarego Wiklika oraz Zbigniewa Janca. Historia przeplata się ze współczesnością.
Format A3, 13 kart na kredowym, lakierowanym papierze.
- Styczeń: Rynek, południowa pierzeja. W narożnym budynku – Biuro Wystaw Artystycznych, dawniej – winiarnia i piwnice win.
- Luty: Cieplice – dziś – dom mieszkalny z lokalami handlowymi w parterze. Przed 1945 r. – „Hotel de Prusse”, po II wojnie światowej, aż do lat 70-tych XX w. – kino „Piast”.
- Marzec: Ulica Bankowa –z prawej, fragment kaplicy św. Anny, będącej w średniowieczu obiektem sakralnym w czasach pokoju, bądź jedną z 36 baszt obronnych w murach miejskich – w okresach wojen.
- Kwiecień: Zbieg ulic Groszowej i Kasprowicza. Z lewej – dawna kamienica mieszkalna, dziś siedziba Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
- Maj: Ulica Grodzka, jedna z ulic Starówki – zachowała swój charakter, bowiem także współcześnie domy tu stojące pełnią funkcje hoteli i restauracji.
- Czerwiec: Ulica 1. Maja, najpopularniejszy jeleniogórski deptak. Na wprost – cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w dalekim tle – dawna szkoła ewangelicka, dziś Zespół Szkół Zawodowych oraz Dom Kantora – fragment kompleksu zabudowań Kościoła Łaski.
- Lipiec: Cieplice, Plac Piastowski. Pierwszy po prawej – dawny hotel „Rosengarten”, później – „Pod Różami”, rozsławiony piosenką Sławy Przybylskiej, o tym jak „staruszek portier z uśmiechem dawał klucz…” do pokoju nr 8. Dziś – hotel „Piastowski 36″. Zaraz za nim – hotel „Caspar” – dawny browar książęcy. W tle – wieża kościoła pw. św. Jana Chrzciciela.
- Sierpień: Ulica 1. Maja z secesyjną zabudową. Z prawej – były dom przedwojennego rzeźnika jeleniogórskiego, Naucke (nad balkonem – literka „N”), w centrum – zbudowany w początkach XX w. obiekt handlowy, potem – bank. Dziś w części –siedziba Urzędu Statystycznego.
- Wrzesień: Zabudowa mieszkalna ulicy Mickiewicza.
- Październik: Ulica Wolności, najdłuższa w mieście, łącząca centrum z Uzdrowiskiem Cieplice. W tle – pasmo Karkonoszy.
- Listopad: Secesyjny dom mieszkalny przy ul. Wojska Polskiego, której niemal cała zabudowa powstała w początkach XX w. i jest przykładem efektownej secesji.
- Grudzień: Stacja kolejowa Jelenia Góra–Zachodnia, przystanek w drodze do Szklarskiej Poręby. W tle widoczne Karkonosze.
Okładka – Skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego i Sudeckiej, z Teatrem im. C.K. Norwida w centrum. Teatr oddano do użytku w 1904 r., gruntowną modernizację i rewitalizację przeszedł w roku 2019. Po wojnie był to pierwszy teatr, który wznowił działalność na Dolnym Śląsku, wystawiając „Zemstę” A. Fredry już w sierpniu 1945 r.
Waga 0,200 kg
Wymiary 42 × 30 × 0,5 cm
Oprawa
miękka
Rok wydania
2021
Wydawca
Zakład OFERTA
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.
Dodaj opinię