Tel.: 75 75 222 15
  Fax: 75 75 262 10
Kom.: 602 18 06 43
adrem@adrem.jgora.pl

38,00 zł

Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach

  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis produktu

„Szanowny Czytelniku trafia do rąk Twoich drugie dzieło dotyczące Cieplic, a właściwie możnego śląskiego rodu Schaffgotschów, który od początku XV do prawie połowy XX wieku był właścicielem obecnie uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Jego autorem jest Arkadiusz Kuzio-Podrucki (…). W 2007 roku opublikował monografię (jako dorobek naukowy Katedry Biografistyki Uniwersytetu Opolskiego), pt. Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji. Druk tej publikacji sfinansował Urząd Miejski w Bytomiu. Autor opisał w niej wszystkie linie rodu Schaffgotschów: dolnośląską, górnośląską, czeską i austriacką. Książce towarzyszyło kolorowe i z dużą starannością, choć skrótowo przygotowane w formacie A3, drzewo genealogiczne Schaffgotschów.

W związku z tym, że ta cenna, szczególnie dla naszego regionu, praca wydana była w stosunkowo niedużym nakładzie, nie była znana a tym bardziej dostępna szerszemu gronu czytelników na Dolnym Śląsku, w tym w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Tak się złożyło, że kiedy Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze starało się, od 2009 roku, o wydanie przetłumaczonego przez Andrzeja Paczosa dzieła Caspra Schwenckfeldta „Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami”, które ukazało się w 2011 roku jako pierwsza pozycja z cyklu: „Źródła Cieplickie”, jeden z kolekcjonerów cieplickich dostarczył mi egzemplarz dzieła Pana Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. (…)

Niniejsze wydanie „cieplickie” monografii Schaffgotschów zostało uzupełnione wieloma ilustracjami, z których duża część jest publikowana pierwszy raz”.

Stanisław Firszt
Dyrektor Muzeum Przyrodniczego
w Jeleniej Górze

Dodatkowe informacje

Waga 0.51 kg
Wymiary 21.5 x 2 x 15.5 cm
Format w cm:

21,5 x 15,5

Oprawa:

twarda

Ilość stron:

236

Wydawca:

Wydawnictwo AD REM

Rok wydania:

2013

ISBN:

978-83-62708-84-0