Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich

50,00 

Wyobraźnia jest jak demiurg. Potrafi stworzyć w umyśle obraz czegoś, co nie istnieje, nadać temu kształt, barwę, fakturę, wpompować w to coś życie. Uwiarygodnić istnienie, które w rzeczywistości nie ma prawa bytu. Skłonić nawet nie tylko do wiary, ale wprost przekonania o nieistniejącym, że istnieje albo i istniejącym, że nie istnieje. Wyobraźnia wątpliwości zamienia w przesłanki, nieścisłości w znaki, emocje w intuicję. Malowane jej pędzlem płótno nigdy nie jest czyste, nigdy nie widać na nim tego, co jest. Ale to nawet lepiej. Wyobraźnia jest przecież od kreowania, a nie od odtwarzania. Nie może więc zostać zweryfikowana.

Zdaje się, że doskonale wiedzieli o tym walonowie, którzy od średniowiecza przeczesywali Karkonosze i Góry Izerskie w poszukiwaniu minerałów i kamieni szlachetnych. Owszem, znajdowali tu wspaniałe okazy ametystów czy granatów, zaiste kreślili mapy dojścia do miejsc wydobycia, w rzeczy samej stworzyli zamkniętą społeczność, rządzącą się własnymi prawami. Jednakowoż to, co wiedziano o owocach ich pracy, o towarzyszących jej niebezpieczeństwach, o zasadach, którymi się kierowali, pozostawało wyłącznie domeną wyobraźni. A tam rządził Duch Gór, podziemne moce, zaklęcia i tajemne rytuały. Temu, kto chciałby przekroczyć próg tego osobliwego teatru, groziła zapłata najwyższej ceny.

Nieodżałowanej pamięci dr Przemysław Wiater, wspaniały regionalista i tłumacz tekstów źródłowych, ze swadą pisze o walonach i krążących wokół nich tajemnicach. Trzecie wydanie jego pracy, które ukazuje się w serii wydawniczej Studia Ryfejskie, zostało poprawione i rozszerzone m.in. o bardzo interesujące aneksy. Walonowie u Ducha Gór to znakomita lektura dla każdego miłośnika Karkonoszy i Gór Izerskich.

Sandra Jaskólska

PRZEMYSŁAW WIATER (1958-2020), Wrocławianin z urodzenia, „góral karkonoski” z wyboru. Dzieciństwo spędził w Jeleniej Górze, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące. Jako miłośnik historii wybrał Uniwersytet Wrocławski aby w jego murach ukończyć studia historyczne i studia z zakresu historii sztuki. Jako „podwójny” magister na tym samym uniwersytecie ukończył też studia doktoranckie pisząc rozprawę doktorską pt. Historia wrocławskiej komunikacji tramwajowej do 1945 r. Los chciał, że w 1995 r. powrócił w Karkonosze otrzymując stanowisko kustosza w Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie prowadzonym jako oddział Muzeum Karkonoskiego, w którym wiosną 2020 r. wygrał konkurs i został jego dyrektorem. Ten powrót obu stronom wyszedł na dobre. Karkonosze zyskały dociekliwego historyka, który tropił i odkrywał zapomniane fakty i ukazywał piękno tych gór szerokim rzeszom czytelników. A Przemysław Wiater znalazł wdzięczny obiekt swych badań naukowych i działalności społecznej. To tu organizował rajd górski Flanela i slalom narciarski Retro, działał w Sudeckim Bractwie Walońskim. Można powiedzieć, że jako naukowiec zaprzyjaźnił się z Duchem Gór. Pisał i publikował dużo na łamach różnych czasopism i w Internecie. Napisał również kilka książek, m.in. Historia wrocławskiej komunikacji tramwajowej do 1945 r., Osada Szklarska Poręba – Orle w Górach Izerskich. Monografia historyczna, Walonowie u Ducha Gór, Laboranci u Ducha Gór, Zauroczeni Karkonoszami, Kuchnia Ducha Gór, Stowarzyszenie Artystów św. Łukasza w Szklarskiej Porębie Górnej. Wiecznie zabiegany i pracujący jadał chińskie zupy, ale czasami znajdował też chwilę, aby realizować się w kuchni. Spróbujcie Jego smalcu izerskiego! Odszedł od nas 20 listopada
2020 r. pokonany przez koronawirusa i przewlekłą chorobę.

Waga 0,6 kg
Wymiary 23,5 × 16,5 × 1,5 cm
Oprawa

miękka ze skrzydelkami

Ilość stron

192

Wydawca

Wydawnictwo AD REM

Rok wydania

2024 wydanie III (poszerzone i uzupełnione)

ISBN

978-83-67831-46-8

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Walonowie u Ducha Gór. Podziemne skarby Karkonoszy i Gór Izerskich”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *