Tel.: 75 75 222 15
  Fax: 75 75 262 10
Kom.: 602 18 06 43
adrem@adrem.jgora.pl
Autobiografia_54103bb0d70e8

25,00 zł

  • Autobiografia_54103bb0d70e8

Autobiografia

Nader zajmująca opowieść o długim, pełnym wyzwań i pasji życiu człowieka, którego tajemnica szczęścia kryła się w tym, że robił to, co kochał przy okazji zarażając swoim pogodnym spojrzeniem na zawodową i osobistą rzeczywistość każdego, kto miał z Nim styczność.

Brak w magazynie

SKU: K7 Kategorie: , Autor:
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis produktu

Czesław Margas to wieloletni dyrektor Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze, autor opracowań poświęconych dziejom Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej, w tym niezwykle cennej publikacji Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze. Przewodnik po zasobie oraz ponad 100 artykułów naukowych, popularnonaukowych, kronik, które zamieszczał m.in. w: „Archeionie”, „Wierchach”, „Roczniku Jeleniogórskim” i prasie np. „Nowinach Jeleniogórskich”, a także w publikacjach zbiorowych, wydawanych przez Karkonoskie Towarzystwo Naukowe w Jeleniej Górze. Został odznaczony licznymi medalami, otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla archiwistyki, Zasłużony dla Miasta i Powiatu Jelenia Góra.

W opinii Czytelników:

Żywot człowieka poczciwego

To piękna książka. W świecie obowiązującego podziwu dla życia na marginesie i szpetoty warto czasem wrócić do normalności, prawości i piękna. Oto człowiek w wieku sędziwym przygląda się spokojnie swemu życiu i zapisuje nasuwające się myśli. Uczestnik współczesnego rozdartego świata, w którym w gruzy walą się dotychczasowe systemy wartości, ma możliwość popatrzeć na kogoś sobie współczesnego, kto godnie przeszedł przez życie. Nie uciekał przy tym w jakąś emigrację wewnętrzną, ale brał czynny udział w życiu społecznym, aktywnie je współtworzył, zostawił po sobie wyraźne ślady. I nie czuje się oszukany, wyzyskany, odrzucony. Wręcz przeciwnie, mimo ubóstwa, jakie towarzyszyło mu w dzieciństwie, poprzez dorosłość, wreszcie skromną, ale bezpieczną dojrzałość – czuje się zwycięsko spełniony.

Czesław Margas urodził się w 1925 roku w małej wiosce między Radomiem a Częstochową, jako syn nauczyciela. Wojna skomplikowała naukę szkolną, kontynuował ją po jej zakończeniu, potem odbył studia historyczne na Uniwersytecie Wrocławskim i zaczął pracować w Archiwum Państwowym w Jeleniej Górze. Ta pierwsza praca okazała się ostatnią, bo w tym samym miejscu wykonywał ją aż do emerytury.

Jego dni wypełnione były ciągłymi, mrówczymi obowiązkami zawodowymi. Ale wśród nich znalazło się miejsce na założenie licznej rodziny, na napisanie wielu interesujących publikacji, nawet na ogródek… Wszystko to miało miejsce w tym samym czasie, gdy szalała wojna, burzliwy czas powojenny, rodziły się i padały systemy polityczne, zmieniały się priorytety życia społecznego…

Autor jest znanym regionalistą. Zawdzięczamy mu uratowanie wielu jeleniogórskich świadectw i dokumentów epok, które odeszły. Nie wszystkie miasta Dolnego Śląska miały szczęście mieć kogoś takiego, kto po wojnie z takim pietyzmem dbałby o zachowanie historycznego dziedzictwa, a mówiąc po prostu, uratował tyle historycznych dokumentów przed zwykłą ignorancją, kto w dodatku umiałby, jak Czesław Margas, szerzyć wiedzę o znaczeniu archiwaliów dla swej miejscowości. Wielu twórców utożsamia z Czesławem Margasem swe pierwsze kontakty z archiwum.

Książka została napisana językiem afirmującym życie, pięknie, prosto i z humorem, chwilami nawet z autoironią. Czyta się ją lekko i z wielką przyjemnością.

Romuald Witczak

Dodatkowe informacje

Waga 0.25 kg
Wymiary 17 x 1 x 24 cm
Format w cm:

17,5 x 24,5

Oprawa:

twarda, szyta

Ilość stron:

104

Wydawca:

Archiwum Państwowe we Wrocławiu, Ad Rem

Rok wydania:

2014

ISBN:

978-83-7795-004-3, 978-83-64313-49-3

error: Zawartość chroniona prawem autorskim!