Tel.: 75 75 222 15
  Fax: 75 75 262 10
Kom.: 602 18 06 43
adrem@adrem.jgora.pl
Opowie__ci_ostat_52a19f7405778

62,00 zł

  • Opowie__ci_ostat_52a19f7405778

Opowieści ostateczne

„Opowieści ostateczne” to opowieść o miejscu rzeczywistym i wyobrażonym, o tym, jak to miejsce, w którym żyjemy nas kształtuje i zmienia. Ostatnie egzemplarze!

SKU: O571 Kategorie: , Autor:
  • Opis
  • Dodatkowe informacje

Opis produktu

To opowieść o miejscu rzeczywistym i wyobrażonym, o tym, jak to miejsce, w którym żyjemy nas kształtuje i zmienia. To opowieść o ludziach całkiem zwyczajnych i odmieńcach, to wreszcie opowieść o przemijaniu, zmianach, o tym, co realne i nierzeczywiste. Opowiadania osadzone są w konkretnym miejscu – Kopańcu właśnie, każde z nich opatrzone jest rokiem, w którym się dzieje.

Historie wciągają Czytelnika, a uzupełniają je niezwykłe ilustracje młodej autorki Kaliny Jaśko, która dorastała razem z książką oraz piosenki w artystycznym wykonaniu Piotra Syposza.

Z recenzji:

Czy w Kopańcu straszy? W ostatnich latach w Kopańcu ujawniła się artystyczna arystokracja regionu Kotliny Jeleniogórskiej. Teatr, fotografia, muzyka, teraz znów literatura z ambicją. Opowieści ostateczne to zbór opowiadań, których akcja ma miejsce w długiej historii Kopańca, gdzie ogniskują się przeróżne treści epok. Tytuł każdego opowiadania Autor opatruje rokiem, kiedy rzecz miała miejsce.

Ale to nie są zwyczajne historyczne opowiadania. Historycznie są one osadzone, natomiast dzieją się poza zwyczajną realnością, w sferze ducha, i to najbardziej dosłownie. Magia, czary, zabobon, asceza, fanatyczna wiara, demony, obłęd, alchemia, mord, szaleństwo, pakt z diabłem, strach odbierający rozum, lęki, klątwa, apokaliptyczne wydarzenia, emanacja tajemniczej energii – to amalgamat treści tej książki.

Tę ponurą atmosferę Autor przerywa jednak fantastycznym poczuciem humoru. Czytelnik dostrzega jak robi do niego oko w momencie najbardziej zawiesistej grozy. A są i opowiadania z gruntu w charakterze makabreski. Temu samemu służą śliczne ilustracje Kaliny Jaśko w formie quasi dziecięcych rysunków.

Dodatkowym walorem opowiadań jest ich lakoniczność. Historie są właściwie opowiedziane szkicowo, jakby Autor wykreślił z nich każde zbędne słowo, jest tylko to, co musi być, nic więcej. W ten sposób powstały poetyckie perełki, do których chce się powracać, by przeżyć to jeszcze raz lub znaleźć nowe znaczenie.

Osobnym walorem, istotnym dla mieszkańców regionu jest osadzenie w realiach im znanych. Jest więc o namiętnym poszukiwaniu nowej technologii szklarskiej w szklarskim zagłębiu, jest o okrucieństwach wojny 30-letniej, tak dojmującej na Śląsku, jest o prześladowaniach ewangelików przez katolickich Habsburgów, jest opowiadanie z zielarstwem, które było do XIX wieku wielką specjalnością Karkonoszy, jest o tajemniczych kamiennych wałach w Górach Izerskich, do dziś fascynujących, jest o straszliwych skutkach nawałnicy i powodzi w górskiej wsi, jakże tu typowych, jest wreszcie nawet o Wierzcholcach, dość niedawno odkrytych…

Integralną częścią książki są teksty piosenek, syntetycznie ujmujące treści opowiadań. Napisał je Piotr Syposz. Czytelnik może ich wysłuchać w artystycznym wykonaniu kopanieckiej grupy, ponieważ do książki dołączone została płyta CD.

Romuald Witczak

Dodatkowe informacje

Waga 0.7000 kg
Wymiary 20.5 x 2.2 x 29.7 cm
Format w cm:

21,5 x 31

Oprawa:

twarda

Ilość stron:

132

Wydawca:

Wydawnictwo Poligrafia AD REM

Rok wydania:

2013

ISBN:

978-83-64313-15-8