Na całym świecie tylko Ona

55,00 

Brak w magazynie

Znali się od dzieciństwa i kochali ponad wszystko: polska księżniczka Eliza Radziwiłł i pruski książę Wilhelm Hohenzollern, późniejszy cesarz Niemiec Wilhelm I. Cała Europa czekała na ich ślub. Jednak ojciec Wilhelma, król Prus Fryderyk Wilhelm III…

Książę Wilhelm był nią zachwycony już od najmłodszych lat. Syn królowej Luizy i Fryderyka Wilhelma III Pruskiego bez pamięci zakochał się w Elizie, córce księcia Antoniego Radziwiłła. „Pełne blasku dni szczęścia” przeżywali, spotykając się w królewskich pałacach Berlina, Poczdamu i Śląska, w tym pałacach i ogrodach Kotliny Jeleniogórskiej. Litera „E” w pamiętniku Wilhelma była wyrazem jego uczucia, tęsknoty i nadziei. Cała Europa wiedziała o ich romansie i z niecierpliwością czekała na ślub. Wszelako ojciec Wilhelma nie wyraził zgody na ten związek i to nie księżniczka Eliza, lecz niekochana Augusta Sasko-Weimarska zasiadła na pruskim tronie. Jednak to podobizna Elizy stała na biurku Wilhelma, późniejszego cesarza Niemiec, aż do jego śmierci w 1888 roku.

Dagmar von Gersdorff, na tle wydarzeń w XIX-wiecznej Europie oraz dziejów Prus i Polski, opowiada o intrygach, politycznych kalkulacjach i źle pojętej racji stanu. Ujawnia także, na podstawie źródeł historycznych oraz dotychczas nieznanych pamiętników i listów, nowe szczegóły nieszczęśliwej miłości Elizy i Wilhelma.

*Dagmar von Gersdorff – niemiecka pisarka, literaturoznawczyni, dziennikarka. Studiowała germanistykę i historię sztuki na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie. W 1978 roku uzyskała tytuł doktora filozofii. Od 1964 roku pisze książki: najpierw dla dzieci, potem biograficzne o ciekawych postaciach z okresu Goethego. Od 1980 roku jest członkiem niemieckiego Związku Pisarzy oraz PEN Clubu. W 2005 roku w Polsce, nakładem wydawnictwa „Twój Styl” ukazała się jej książka Matka Goethego.

Film promujący książkę Na całym świecie tylko Ona

 

***

NASZA RADZIWIŁŁÓWNA

W historii Polski mieliśmy już Radziwiłłównę, która niechcący spowodowała utratę niezwykle mądrej i pożytecznej dla ojczyzny królowej. W przypadku Radziwiłłówny z Ciszycy straciliśmy tylko szansę, zresztą niepewną.

Wilhelm Hohenzollern, drugi syn króla Prus Fryderyka Wilhelma III, późniejszy król pruski i pierwszy cesarz niemiecki wcześnie stracił matkę. Jako dorastający młodzieniec często bywał w dobrym serdecznym domu swojej ciotki a matki Elizy Radziwiłłówny. Ojciec Elizy, Antoni Radziwiłł, ożenił się z Luizą Hohenzollern, bratanicą samego Fryderyka II Wielkiego. Polski książę Antoni Radziwiłł pełnił raczej honorową funkcję namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego.

W wieku dziecięcym różnica wieku między Wilhelmem i Eliza była ogromna, bo aż 6 lat. Gdy na balu z okazji zakończenia Kongresu Wiedeńskiego Radziwiłłowie wprowadzali w świat swą córkę Elizę, Wilhelm widział na balu 12-letniego podlotka, ale już na balu berlińskim w 1819 roku 16-letnia panna zachwyciła go swym wdziękiem, urodą i inteligencją. Bywał teraz często w domu Radziwiłłów, którzy prowadzili dom otwarty. Gospodarz był kompozytorem (jako pierwszy skomponował operę Faust według Goethego), muzykiem (dobrze grał na wiolonczeli), poetą. Wilhelm i Eliza razem uczestniczyli w żywych obrazach, ona pięknie śpiewała, świetnie rysowała i malowała, dobrze jeździła konno. Przez lata aż do śmierci korespondowała z Luizą von Kleist i z tej korespondencji wynika, że była osobą pełną humoru, śmiałą, energiczną i ambitną. On był niezwykle przystojnym, dobrze wychowanym młodzieńcem, zainteresowanym przede wszystkim wojskowością.

Przyszła wielka miłość. Zakochali się w sobie do szaleństwa. Jednak los im nie sprzyjał, rzadko, zbyt rzadko mieli okazję do spotkań. Dążyli, do możliwie najczęstszych. W 1820 roku widzieli się u księstwa Hochbergów w Książu. Widywali się w Berlinie, Poznaniu. Brali udział w licznych balach. Wielką nadzieją stały się Mysłakowice, do których on mógł dojeżdżać od stryja w Karpnikach, u którego się zatrzymywał, natomiast ona z Ciszycy, którą najpierw tylko wynajął, a potem kupił jej ojciec książę Antoni Radziwiłł.

Ale nigdy nie byli ze sobą sami. W tych sferach nie uchodziło. Eliza miała własną damę do towarzystwa, Emilie Hoffmann. O jego uczuciach wiemy z korespondencji do siostry, Charlotty – żony późniejszego cara Mikołaja I, w Rosji zwanej Aleksandrą Fiodorowną. Dwór berliński był Elizą zachwycony i obstawał za tym związkiem. Panowało przeświadczenie, że Wilhelm raczej zrezygnuje z tronu niż z Elizy.

Tymczasem król Fryderyk Wilhelm III nie był przekonany do wyboru syna. Zwrócił się do specjalistów od tematyki dynastycznej o dokładną ekspertyzę równości stanu urodzenia Hohenzollernów i Radziwiłłów. Wyniki były różne – za i przeciw. Specjalnie zwołana rada orzekła, że to małżeństwo nie może dojść do skutku. Nie pomogły protesty, odwołania. Orzeczono, że nie jest równo urodzona, choć ojciec książę ze świetnego polskiego rodu, matka z domu Hohenzollern. Sprawa ciągnęła się latami. Próbowano prawnych sztuczek, występując do cara Aleksandra I o adopcję Elizy, ten jednak odmówił, prawdopodobnie w obawie, że książę Wilhelm mógłby się ogłosić królem Polski..

Prawdziwą przyczyną była połowa polskiej krwi wybranki młodego księcia. I jeszcze to, że Antoni Radziwiłł nie był lubiany przez berlińskich polityków. Trudno się zresztą dziwić, skoro jego rodzony brat Michał Gedeon Radziwiłł był dyktatorem powstania listopadowego, skierowanego wprawdzie przeciwko Rosji, ale pośrednio w ogóle przeciw zaborcom.

Inną przyczyną był brak charakteru księcia Wilhelma. Jego starszy o dwa lata brat w tym samym czasie zakochał się w księżniczce Elżbiecie Bawarskiej, katoliczce i również Hohenzollernowie nie wyrażali zgody na to małżeństwo, ale książę Fryderyk Wilhelm, następca tronu, wymusił zgodę i ożenił się z wybranką.

W 1826 roku zapadła ostateczna decyzja o finale romansu Wilhelma Hohenzollerna i Elizy Radziwiłłówny. Ostatnie spotkanie miało miejsce tydzień przed jego ślubem w Antoninie, w wielkopolskim pałacu Radziwiłła. Powiedział jej: racja stanu! Oboje mocno przeżyli rozstanie. Po nim jeszcze Eliza przebywała w Ciszycy dla powrotu do równowagi. Wilhelm do końca życia ze łzą w oku wspominał młodzieńczą miłość. Na swoim biurku zawsze miał jej konterfekt.

W 1829 roku odbył się ślub księcia Wilhelma z księżniczką pełnej krwi niemieckiej Augustą von Sachsen-Weimar, której nie kochał, ale przeżył z nią resztę swojego życia i spłodził dwoje dzieci. Była ciepłą, mądrą kobietą, wychowanką Goethego. Po ślubie zaprzyjaźniła się z Elizą. Do spotkania doszło podczas rodzinnego zjazdu w Karpnikach w czerwcu 1830 roku.

W roku 1831 Eliza Radziwiłł przebywając w sanatorium w Teplicach jeszcze raz się zakochała, znowu nieszczęśliwie. Jej wybranek książę Fryderyk Schwarzenberg, żołnierz, literat, wędrowiec, okazał się nieodpowiedzialnym hołyszem. O końcu tej miłości Eliza dowiedziała się będąc w Ciszycy.

Zła aura towarzyszyła rodzinie Radziwiłłów. W krótkim czasie zmarli na suchoty dwaj bracia Elizy. Eliza zaczęła również pluć krwią i 27 września 1834 roku zmarła. Była to częsta choroba arystokracji w XIX wieku, a wśród rodzeństwa Elizy powszechna.

Romantyczny dramat następcy tronu i polskiej księżniczki, tak smutno zakończony, który rozgrywał się częściowo w pobliskiej Ciszycy, dziś części Kowar, był oczywiście kanwą licznych utworów literackich, nie tylko XIX-, ale i XX-wiecznych.

*

Jeszcze tylko ździebełko dziegciu do tego miodu. Tytuł książki nie do końca oddaje prawdę. Młody Wilhelm w oczekiwaniu na Elizę pocieszał się damą dworu Emilią Brockhausen…

Romuald Witczak

Waga 0,434 kg
Wymiary 13 × 2 × 21 cm
Oprawa

twarda z obwolutą

Ilość stron
Wydawca

Ad Rem

Rok wydania

2014

ISBN

978-83-64313-50-9