PASAŻER Bezpamięci

48,00 

5 w magazynie

Akcja Pasażera może dziać się niebawem, być może już za kilka lat, w nieodległej przyszłości, gdy będzie mogło zdarzyć się to, co zostało w nim zapisane i gdy do świata, który znamy, wróci dawna normalność, a my wszyscy znów będziemy tacy, jak dawniej.

Kim jest Pasażer? Dokąd i po co zmierza? Czy chodzi o podróż pociągiem, czy może o tę inną, nierealną, pomiędzy stacjami kilku żywotów?

(od Autora)

 

***

Ja nie uznaję pisania do szuflady, pisanie to konfrontacja.
Początek Pasażera Bezpamięci, aż do katastrofy ma w sobie atmosferę niezwykłości – świetny.  Jest tutaj dużo ładnych fragmentów – drobiazgów. Rafał ma dar widzenia szczegółu.
Historia poszukiwania tożsamości (u Frischa jest niejako otwarciem na prawdopodobieństwa egzystencji) tu „zawęża się” do rozwiązania zagadki. U Frischa odpowiedzi nie ma, w Pasażerze jest i to wyraźna, a to z kolei uwydatnia proces dochodzenia do niej przez meandry epizodów i drobiazgów.
A nad językiem panuje autor świetnie.
Profesor zwyczajny
dr hab. Jacek Kolbuszewski
Historyk literatury, taternik
(†10.09.2022)

 

***

PASAŻER BEZPAMIĘCI to podróż. Drogą niebanalną. W głąb naszych mózgów, dusz i serc. Intelektu i emocji. Do świata bardziej tajemniczego od najbardziej zagadkowych zakątków kosmosu. Każdy chwilami zastanawia się nad swą tożsamością, w różnych kontekstach. Bohater Rafała Froni czyni to poprzez wiwisekcję ekstremalną, w warunkach fugi. Ta powieść posiada wszystko, co czyni wysoce atrakcyjną podróż w głąb niezwykłej historii, ale równocześnie jej treść  żłobi w czytelniku głęboki ślad.  Wyraziście rysowane osoby dramatu, frapująca tajemnica, intryga, miłość. Też, tak oczywista u Froni, metafizyka Gór.
Autor z nieposkromioną wyobraźnią i erudycją pisze szerokim gestem, ale równocześnie bardzo gęsto. Mnogość refleksji, przemyśleń, rzadziej diagnoz, wypełnia nieprzerwanym strumieniem strony tej książki. Nie sposób się od niej oderwać. A więc nie pozostaje nic innego, jak zapiąć pasy i ruszyć w drogę z PASAŻEREM. Po to, co najważniejsze – po  Pamięć i Miłość. Bardzo tę podróż polecam.
dr Kazimierz Pichlak
PS. Poza niezapomnianymi przeżyciami emocjonalno-intelektualnymi, podczas lektury tej książki z całą pewnością nabierzecie Państwo ochoty na knedliki i piwo.

Autor: Rafał Fronia

Waga 1 kg
Wymiary 21 × 15 × 3 cm
Ilość stron

360

Oprawa

miękka ze skrzydelkami

Rok wydania

2022

Wydawca

Ad Rem