Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach

48,00 

„Szanowny Czytelniku trafia do rąk Twoich drugie dzieło dotyczące Cieplic, a właściwie możnego śląskiego rodu Schaffgotschów, który od początku XV do prawie połowy XX wieku był właścicielem obecnie uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Jego autorem jest Arkadiusz Kuzio-Podrucki (…). W 2007 roku opublikował monografię (jako dorobek naukowy Katedry Biografistyki Uniwersytetu Opolskiego), pt. Schaffgotschowie. Zmienne losy śląskiej arystokracji. Druk tej publikacji sfinansował Urząd Miejski w Bytomiu. Autor opisał w niej wszystkie linie rodu Schaffgotschów: dolnośląską, górnośląską, czeską i austriacką. Książce towarzyszyło kolorowe i z dużą starannością, choć skrótowo przygotowane w formacie A3, drzewo genealogiczne Schaffgotschów.

W związku z tym, że ta cenna, szczególnie dla naszego regionu, praca wydana była w stosunkowo niedużym nakładzie, nie była znana a tym bardziej dostępna szerszemu gronu czytelników na Dolnym Śląsku, w tym w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Tak się złożyło, że kiedy Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze starało się, od 2009 roku, o wydanie przetłumaczonego przez Andrzeja Paczosa dzieła Caspra Schwenckfeldta „Dokładne opisanie jeleniogórskiego ciepłego zdroju położonego na Śląsku pod Karkonoszami”, które ukazało się w 2011 roku jako pierwsza pozycja z cyklu: „Źródła Cieplickie”, jeden z kolekcjonerów cieplickich dostarczył mi egzemplarz dzieła Pana Arkadiusza Kuzio-Podruckiego. (…)

Niniejsze wydanie „cieplickie” monografii Schaffgotschów zostało uzupełnione wieloma ilustracjami, z których duża część jest publikowana pierwszy raz”.

Stanisław Firszt
Dyrektor Muzeum Przyrodniczego
w Jeleniej Górze

Waga 0,51 kg
Wymiary 21,5 × 2 × 15,5 cm
Oprawa

twarda

Wydawca

Wydawnictwo AD REM

Rok wydania

2013

ISBN

978-83-62708-84-0

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Schaffgotschowie. Panowie na Chojniku i Cieplicach”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *