Źródła pisane dotyczące Ducha Gór z Karkonoszy od średniowiecza do końca XVII wieku

36,00 

Źródła pisane dotyczące Ducha Gór z Karkonoszy od średniowiecza do końca XVII wieku” Konrada Zachera (oryg.: Rübezahl-Annalen, Breslau 1906).

Pierwsza książka z nowej z serii: TAKO RZECZE RIPHEN ZABEL
A we wstępie stoi tak:
Przez 25 lat działalności Wydawnictwa Ad Rem zdołaliśmy przekazać w ręce naszych Czytelników szereg publikacji, które budowały obraz dziejów, kultury i przyrody Karkonoszy oraz ich najbliższych okolic. Wiele z tych książek wymagało wykonania trudnych i kosztownych tłumaczeń na język polski czy czasochłonnego przejrzenia specjalistycznych archiwaliów. Jednak dzięki współpracy i zaangażowaniu lokalnych instytucji kultury było to możliwe, i publikacje takie jak Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym w całym świecie Rzepiórze Johannesa Praetoriusa czy Duch Gór – Rübezahl Lucyny Biały mogły ujrzeć światło dzienne. Wszelako niewielki nakład tych i innych tytułów oraz ogromne zainteresowanie nimi Czytelników sprawiły, że książki te bardzo szybko zniknęły z naszych zasobów, stając się na bibliofilskim rynku białymi krukami. Chcąc na powrót uczynić je dostępnymi – do czego zachęciły nas liczne prośby miłośników regionu Karkonoszy – dzięki współpracy i przychylności wspomnianych instytucji, udzieleniu przez nie licencji na druk Wydawnictwu Ad Rem, możemy w 2023 roku oddać Czytelnikom wznowienia owych publikacji.
Stworzyliśmy dla nich dwie odrębne serie: Tako rzecze Riphen Zabel, którą tworzą wszelkie tłumaczenia legend, powieści czy opisów krajoznawczych oraz Studia Ryfejskie, w skład której wchodzą polskojęzyczne opracowania dotyczące historii, kultury czy przyrody Sudetów Zachodnich. Obu seriom nadaliśmy oddającą ich charakter szatę graficzną, wykonaliśmy nowy skład, a wszystko po to, by podkreślić, iż tytuły je tworzące stanowią jedną wspólną biblioteczkę regionalną.
Jest dla nas wielką radością i zaszczytem, że po latach, dzięki nieocenionemu wsparciu ważnych w regionie Karkonoszy placówek kultury, możemy podzielić się z Czytelnikami jednymi z naszych najcenniejszych publikacji.
Kolejne w serii ukażą się:

Johannes Praetorius „Znane i nieznane historie o awanturniczym i sławnym na całym świecie Rzepiórze

• Johann Karl August Musäus „Pięć legend o Rzepiórze

• Jerzy Agricola „O górnictwie i hutnictwie. Dwanaście ksiąg

A wkrótce… w serii STUDIA RYFEJSKIE – długo wyczekiwane, uaktualnione i rozszerzone, opracowanie Lucyny Biały „Duch Gór – Rübezahl”.

„Jest to zestawienie znanych tekstów o Duchu Gór, które powstały przed zbiorami Praetoriusa albo – w przypadku, gdy są mu współczesne lub młodsze – nie powstały pod jego wpływem.
Świadectwa te zostały zestawione chronologicznie i dla większej wygody zaopatrzone w numery porządkowe. Łatwo dostrzec, że mają one rozmaitą wartość i po części pozostają w pewnej zależności do siebie. Świadomie jednak nie podjęto tu jakiegokolwiek sortowania czy grupowania, lecz w celu obiektywnej prezentacji i weryfikacji źródeł, po prostu podano je w takiej formie, jak wyglądają one w rzeczywistości i w oryginalnym brzmieniu.”

Dr Konrad Zacher

Waga 0,240 kg
Wymiary 21,5 × 15,5 × 1 cm
Ilość stron

70

ISBN

978-83-67156-76-9

Oprawa

twarda