Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski

45,00 

Oddaję w Państwa ręce kolejną książkę o judaikach Dolnego Śląska. Tym razem to publikacja poświęcona dziedzictwu żydowskiemu regionu jeleniogórskiego. Znalazło się w niej 8 miejscowości – Bolesławiec, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Leśna, Lubań, Lubawka oraz Zgorzelec. Wszystkie, włącznie z leżącymi na Górnych Łużycach Lubaniem i Zgorzelcem, do 1939 r. znajdowały się w granicach Prowincji Śląskiej. W związku z tym uwzględniłam także obiekty żydowskie znajdujące się w niemieckim Görlitz – mieście, które do 1945 r. stanowiło wraz z polskim Zgorzelcem jeden organizm miejski.
Tym razem chciałam Państwu zaprezentować nie tylko historie obiektów związanych z dziedzictwem żydowskim, ale przede wszystkim opowieści o ludziach. O Żydach niemieckich i polskich, którzy mieszkali na Dolnym Śląsku i Łużycach od pokoleń lub zatrzymali się tutaj tylko na chwilę, w drodze do Palestyny/Izraela. To także historie dolnośląskich Żydów, którzy nie zdołali wyemigrować z nazistowskich Niemiec i stąd wyruszyli w swoją ostatnią drogę, stając się ofiarami Holokaustu.

Od Autorki
(fragment)

Wykład
Wykład: Tamara Włodarczyk

Prezentacja_JG

Publikacja dofinansowana ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny

W regionie jeleniogórskim przed II wojną światową nie mieszkało wielu Żydów. W kilku miejscowościach działały niezbyt liczne (poza Zgorzelcem) gminy żydowskie, które wybudowały własne synagogi. Co nie znaczy, że żydowscy mieszkańcy tych terenów nie pozostawili po sobie śladów materialnego dziedzictwa. Wręcz przeciwnie – do dziś pozostały po nich wspaniałe fabryki, obiekty handlowe czy nawet pałace.
Natomiast po II wojnie światowej w Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Lubawce i Zgorzelcu osiedlili się polscy Żydzi, zakładając liczne organizacje żydowskie, które intensywnie działały przez kilka powojennych lat.
W tych czterech miejscowościach powstały także oddziały naszej organizacji – Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce i zapewniały mieszkającym tam Żydom kontakt z językiem jidysz i kulturą żydowską. W 1945 r. w Cieplicach zamieszkał także Marian Feldman – wiceprzewodniczący TSKŻ i jeden z ważnych liderów warszawskiego oddziału.

Artur Hofman
(ze wstępu)

SPIS

  • Bolesławiec
  • Jelenia Góra
  • Kamienna Góra
  • Karpacz
  • Leśna
  • Lubań
  • Lubawka
  • Zgorzelec/Görlitz
  • Indeks osobowy
  • Słownik terminów

*Przekreślona cena jest najniższa cena z ostatnich 30 dni.

Waga 1 kg
Wymiary 20,5 × 12,6 × 1,2 cm
Oprawa

miękka

Wydawca

Ad Rem

ISBN

978-83-67156-02-8

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku – Region jeleniogórski”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *